Udvalg og arb. grupper

Kursusudvalg

Ole Bertelsen Formand      København
Liva Clausen                      Kolding
Anne-Lise Lykbak              Vestsjælland
Christine Riis                     Sønderjylland
Eva Anita Munck                København
Jette Kruse                         Vestsjælland
Marianne Caspersen          Esbjerg
Arne Rindom                     Aarhus

_______________________________________________________

Medieudvalg

Ole Schelde, formand             Viborg
Steen Kobberø-Hansen           Vestsjælland
Christian Lauritzen                  Gentofte
Alice Mortensen                      Aalborg                       
Erik Olsen                               Storstrøm
Anita Garbers                          København
Erling Sørensen                       Sønderjylland
Arne Rindom                           Aarhus
Jan-Ewald Hovmand                Storstrøm
Birgit Kirkegaard                      Viborg

_______________________________________________________

Arbejdsgrupper under medieudvalget

Medlemsblad (VandreLiv)        
Steen Kobberø-Hansen, ansv. red. Vestsjælland
Christian Lauritzen                        Gentofte
Klaus Groos                                   Nordsjælland
Birgit Kirkegaard                            Viborg

Web-gruppen
Ole Schelde, formand      Viborg
Steen Kobberø-Hansen    Vestsjælland
Erik Olsen                       Storstrøm
Christian Lauritzen          Gentofte

Facebook
Ole Schelde        Viborg
Vagn Johansen   Vestsjælland
Steen Kobberø-Hansen  Vestsjælland
Birgit Kirkegaard  Viborg

Vandrernes Dag
Anita Garbers, tovholder  København
Eva Anita Munck              København
Hanne-Grethe Hansen     København
Christian Lauritzen          Gentofte
Marianne Ottesen            Lyngby 

_______________________________________________________

Stiudvalg

Steen Kobberø-Hansen, formand Vestsjælland
Liva Clausen                             Kolding
Erik Olsen                                 Storstrøm
Alice Mortensen                        Aalborg
Anne-Lise Lemche                    Nordsjælland
Jens Jørgensen                         Fyn
Jørgen Nordtorp Jørgensen       Vestsjælland
Erik Jensen                               Viborg
Otto Bilsby                               Roskilde
Vagn Andersen                        Ringkøbing-Skjern
Jørgen Bech Frederiksen          København
Elsebeth Christoffersen           Fyn
Stig Luxhøi                              Lyngby
Bodil Christensen                     Roskilde

_______________________________________________________

Vedtægtsudvalg

Christian Lauritzen, formand  Gentofte
Alice Mortensen                     Aalborg
Klaus Groos                           Nordsjælland
Ole Bertelsen                         København
Poul Henrik Beck                    Roskilde
Ole Schelde                            Viborg

_______________________________________________________

Økonomiudvalg

Steen Kobberø-Hansen, formand   Vestsjælland
Ole Bertelsen                                 København
Alice Mortensen                             Aalborg
Sven Høier                                     Nordsjælland
Jan-Ewald Hovmand                       Storstrøm

 ______________________________________________________________

Frivilligudvalg

Ole Schelde                           Viborg
Arne Rindom                         Aarhus

________________________________________________________

Adgangsgruppen

Palle Grønlund, formand Sønderjylland
Kamma Hald                   København
Jan-Ewald Hovmand       Storstrøm
Flemming Larsen            Vestsjælland
Klaus Groos                    Nordsjælland
Ole Bertelsen                  København

_______________________________________________________

Rejsegruppen

Ole Bertelsen, formand   København
Ole Jørgensen                Roskilde
Erik Olsen                      Storstrøm
Kirsten Brandt                Fyn                                                                                                                               Jan-Ewald Hovmand       Storstrøm
Liva Clausen                   Kolding

_______________________________________________________

DVL-rep. i ERA

Steen Kobberø-Hansen             Vestsjælland
Lis Nielsen (ERA President)        København

_______________________________________________________

Friluftsrådet

Flemming Larsen         FR’s bestyrelse    Vestsjælland

Vi har for tiden 48 aktive jf. nedenstående liste.

Listen

_______________________________________________________

Netværksmøde for DVLs rep i FR        

Steen Kobberø-Hansen   Vestsjælland
Ole Bertelsen                   København

_______________________________________________________

Foreningen af Herberger langs Hærvejen

Erik Jensen          Viborg
Palle Grønlund    Sønderjylland

_______________________________________________________

Vandrefestival Sjælland/Møn/LollandFalster

Erik Olsen   Storstrøm

_______________________________________________________

 Peytz gruppen

Steen Kobberø-Hansen   Vestsjælland
Alice Mortensen             Aalborg
Ole Schelde                   Viborg
Klaus Falsing                 Købehavn
Arne Rindom                 Aarhus
Birgit Kirkegaard            Viborg
Henrik Hansen               Lyngby

_______________________________________________________

Frivilligtræf 2017

Alice Mortensen             Aalborg
Liva Clausen                  Kolding
Marianne Caspersen       Esbjerg
Marie Andersen              Ringkøbing-Skjern
Ingelise Sørensen           Esbjerg

________________________________________________________

 Intern revision

Søren P.  Petersen              Revisor      Lyngby
Jette Nørby Petersen          Revisor      Roskilde
Ole Marcher Christensen   Suppleant  Frederikssund
Henrik Smith-Hansen        Suppleant  Aarhus

 

 

                                                                       Dansk Vandrelaug 2. februar 2017

Kvalitetsstier

 
 

Bliv medlem nu ...

- og deltag i vore mange vandreture i hele Danmark og udlandet. Med et landsdækkende medlemskab vil vore erfarne turledere give dig oplevelser i naturen på alle årstider. Vi tilbyder også kurser, foredrag og en række fordele til dig som medlem.

Bliv medlem

Turområder

Bornholm Sydsverige Storkøbenhavn Nordsjælland Roskilde Østsjælland Sydvestsjælland Storstrøm Nordvest Sjælland Sydfyn Fyn nord Nordtyskland Sønderjylland øst Sydvestjylland Trekantområdet Midtvestjylland Søhøjlandet Limfjord syd Aarhus Bugt Østjylland Himmerland-Aalborg Nordvest Vendsyssel Øvrig udland Østjylland