Mere end vandring – ja tak!

Dansk Vandrelaug kan lide at fortælle både medlemmerne og omverdenen, at deltagerne på vores ture får et udbytte, som er ”mere end vandring”. Men hvad betyder det egentlig?

Du har måske set mottoet på facebook. Og hvis du har været så heldig at deltage i mere end 30 minutter af et møde, som blev besøgt af landsformand Steen Kobberø-Hansen, har du med garanti også hørt ham sige det: ”Dansk Vandrelaug – mere end vandring”.

Men du har måske også tænkt: ”Hvad skal jeg svare, når mine venner eller min familie spørger, hvad det egentlig betyder?”


Steen, hvad taler du om, når du taler om ”mere end vandring”?

– Det handler om, at man får noget ekstra med hjem fra sin vandretur, når man går med Dansk Vandrelaug. Ellers kunne man jo lige så godt gå selv. Og jeg tror, det primært handler om to ting: Noget socialt og nogle ekstra oplevelser.

Hvad mener du med ekstra oplevelser?

– Vores turledere er jo utrolig dygtige til at finde nogle smukke og interessante ruter. De gør et stort arbejde med at give deltagerne adgang til områder og steder, som man ikke selv ville have fundet – i hvert fald ikke uden selv at have gjort et stort forarbejde.

– Hvis man selv går en tur, vælger man den samme rute næsten hver gang. Med vores turledere er deltagerne sikre på at få ny inspiration hver gang. At se noget, som de ikke havde regnet med. På hver eneste tur.


Men hvorfor er det bedre at vandre i flok end at gå en tur på egen hånd?

– Min oplevelse er, at vores medlemmer sætter stor pris på det sociale samvær, de møder i Dansk Vandrelaug. Selvom mange kun bruger netværket, når de går med på den samme tur, møder de ofte hinanden med knus og kram.

– Jeg talte med et ægtepar, da jeg var med på en tur i Haderslev. De var tilflyttere, som ønskede at opbygge et nyt netværk, og derfor havde de meldt sig ind i Dansk Vandrelaugs lokale afdeling. Det tror jeg er meget typisk. Vi ser også mange enlige, der bruger vandrelauget til at skabe kontakt og få bekendtskaber, der deler deres interesse for udelivet.


Steen hører også tit vandrere, som er glade for at få nogle historier under turene – om naturen, historiske begivenheder eller lignende.

– Vores medlemmer kan godt lide at få noget ind i hovedet, samtidig med at de er sociale og holder sig aktive. Dansk Vandrelaug er en kombination af mange forskellige positive faktorer, som ikke kun handler om at gå en tur, siger landsformanden – og tilføjer:

– Det er jo det, jeg siger: Dansk Vandrelaug er mere end vandring!

Kvalitetsstier

 
 

Bliv medlem nu ...

- og deltag i vore mange vandreture i hele Danmark og udlandet. Med et landsdækkende medlemskab vil vore erfarne turledere give dig oplevelser i naturen på alle årstider. Vi tilbyder også kurser, foredrag og en række fordele til dig som medlem.

Bliv medlem

Turområder

Bornholm Sydsverige Storkøbenhavn Nordsjælland Roskilde Østsjælland Sydvestsjælland Storstrøm Nordvest Sjælland Sydfyn Fyn nord Nordtyskland Sønderjylland øst Sydvestjylland Trekantområdet Midtvestjylland Søhøjlandet Limfjord syd Aarhus Bugt Østjylland Himmerland-Aalborg Nordvest Vendsyssel Øvrig udland Østjylland