Vandreture   Fritidsliv   Kurser   DVL   Afdelinger   Medlemsservice   DVL-butik   Fotogalleri   Kontakt   Links  

      

Fra Argentina til Chile

Fra Argentina til Chile
På tværs af Sydamerika

Mandag, 3/1-onsdag, 26/1 2011

Foto: EventyrLiv


Denne vandreferie til Argentina vil give dig nogle oplevelser for livet. Den indeholder lige dele vandring og kultur. Vi er af sted i 24 dage og starter ved Atlanterhavskysten og slutter på Stillehavskysten.
Vi lander i Rio de Janeiro i Brasilien, hvor vi tilbringer en dag. Herfra tager vi op til Iguazú-vandfaldene , som er det største i verden. Næste mål er Buenos Aires, hovedstaden i Argentina, hvor vi bl.a. besøger Maradonas kvarter og havneområdet La Boca. På pampaen besøger vi efterkommere af danske udvandrere. Vi starter en femdages vandring fra Argentina til Chile og går i et pas mellem nogle af Andesbjergenes største tinder. Ved Mendoza besøger nogle vingårde og smager på den kendte vin, og efter vandringen kommer vi til et chilensk vinområde.
I Chile kører vi med bus til den lille by Santa Cruz syd for Santiago og møder den danske korrespondent Anne Marie Sørensen. Vi skal høre om Sydamerika, som hun har fulgt gennem 35 år, og bo på hendes hotel midt ude på en vinmark. Vi når ud til Stillehavskysten og tager hjem fra Santiago i Chile.

Tidspunkt: 24 dage fra mandag, 3/1-onsdag, 26/1 2011.
Transport: Fly DK-Rio Brasilien, Santiago Chile-DK
Teknisk arrangør: Eventyrliv.dk
Rejseledere fra Dansk Vandrelaug og Eventyrliv.dk
Pris: Ca. 32.950 kr.

Se programmet
her.
Tilmeldingskupon
hentes her.

Du kan også rekvirere program og tilmelingskupon gennem Dansk Vandrelaug, Kultorvet 7, 1., 1175 Kbh. K, tlf. 3312 1165,  tirsdag og torsdag kl. 13-17, tlf 3312 1165 eller email: mm@dvl.dk.

Tilmelding: Fra 9/11 2009 til Kirsten Brandt, email: ki6an@hotmail.com eller tlf. 2398  1917 efter kl. 18.

Informationsmøde holdes fredag den 5. marts 2010 kl. 16.00 hos Dansk Vandrelaug, Kultorvet 7, 4. sal, Kbh. K.

Opdateret 31-05-10